Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parabola

Parabola

1937
×
Read the review Edit this entry  
23
Change of Life

Change of Life

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
Edit this entry  
20
The Banana Splits in Hocus Pocus Park

The Banana Splits in Hocus Pocus Park

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Storage

Winter Storage

1949
×
Read the review Edit this entry  
18
Trailer Horn

Trailer Horn

1950
×
Read the review Edit this entry  
18
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
Read the review Edit this entry  
18
Out of Scale

Out of Scale

1951
×
Read the review Edit this entry  
18
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
Read the review Edit this entry  
18
Squatter's Rights

Squatter's Rights

1946
×
Read the review Edit this entry  
18
Private Pluto

Private Pluto

1943
×
Read the review Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unnamed Film

Unnamed Film

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
Read the review Edit this entry  
11
Run, Run

Run, Run

1965
×
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Baseball Bugs

Baseball Bugs

1946
×
Read the review Edit this entry  
06
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Ought to Be in Pictures

You Ought to Be in Pictures

1940
×
Read the review Edit this entry  
06
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
Read the review Edit this entry  
05
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry