Mal has logged 298 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!

2014
×
★½
Edit this entry  
07
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tower of Evil

Tower of Evil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Death to Metal

Death to Metal

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arsenio Hall: Smart and Classy

Arsenio Hall: Smart and Classy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pledge

Pledge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry