Mallory has logged 253 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
06
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
18
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry