Sort by

shaikha has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Floating Plan

The Floating Plan

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stardust

Stardust

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry