RSS feed for Matheus
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tito and the Birds

Tito and the Birds

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Resolution

Resolution

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry