Sort by

Rob has logged 191 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry