Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
George & A.J.

George & A.J.

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Date Night

Date Night

2010
×
★★
Edit this entry  
04
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
Edit this entry  
04
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Chef

Chef

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★
Edit this entry  
22
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

2022
×
★★
Edit this entry  
05
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nineteen on Fire

Nineteen on Fire

2021
×
Edit this entry  
02
April Fool

April Fool

1924
×
★★★
Edit this entry  
31
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Take and Run

Take and Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Please Hold

Please Hold

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Bestia

Bestia

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
½
Edit this entry  
19
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Edit this entry  
19
Miles

Miles

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
On My Mind

On My Mind

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Boogie Man Will Get You

The Boogie Man Will Get You

1942
×
★½
Edit this entry  
09
Pauline

Pauline

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
The Pallbearer

The Pallbearer

1996
×
★½
Edit this entry  
08
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★
Edit this entry  
07
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Down to Earth

Down to Earth

1947
×
★★★
Edit this entry  
06
Down to Earth

Down to Earth

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★½
Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry