MANAR has logged 890 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★½
Edit this entry  
31
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★
Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★½
Edit this entry  
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Junun

Junun

2015
×
Edit this entry  
24
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lady L

Lady L

1965
×
★★
Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★½
Edit this entry  
24
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★
Edit this entry  
21
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★
Edit this entry  
19
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Beatles at Shea Stadium

The Beatles at Shea Stadium

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Office

The Office

1966
×
★★★
Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
Edit this entry  
18
Two

Two

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Perception of Self

The Perception of Self

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Google Glass: Seeds

Google Glass: Seeds

2014
×
★★
Edit this entry  
17
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
7 Women

7 Women

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★½
Edit this entry  
14
What the Day Owes the Night

What the Day Owes the Night

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★½
Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

1958
×
½
Edit this entry