Sort by

Mark has logged 81 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Jane Eyre

Jane Eyre

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breaking of Bumbo

The Breaking of Bumbo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hoffman

Hoffman

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Our Name

In Our Name

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Northern Soul

A Northern Soul

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Who Killed British Cinema?

Who Killed British Cinema?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Touch of Love

A Touch of Love

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Universal Soldier

Universal Soldier

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Moving Pictures: J.G. Ballard

Moving Pictures: J.G. Ballard

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Gun for George

A Gun for George

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Early to Bed

Early to Bed

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
SuperBob

SuperBob

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dispossession: The Great Social Housing Swindle

Dispossession: The Great Social Housing Swindle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash!

Crash!

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Debt

The Debt

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Gun for George

A Gun for George

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nasty Neighbours

Nasty Neighbours

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Party

The Party

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girl Power

Girl Power

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Greenfingers

Greenfingers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
From a Night Porter's Point of View

From a Night Porter's Point of View

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Interrogation of Tony Martin

The Interrogation of Tony Martin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bait

Bait

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Marker

The Marker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mosquito

Mosquito

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Apostasy

Apostasy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Priest

The Priest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Towers of Silence

Towers of Silence

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blood of Hussain

The Blood of Hussain

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bisexual

The Bisexual

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strangeways Here We Come

Strangeways Here We Come

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Is Thicker Than Water

Love Is Thicker Than Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepers

Sleepers

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poppies

Poppies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Our World War

Our World War

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Day for the Cut

Bad Day for the Cut

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Culloden

Culloden

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
War Requiem

War Requiem

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry