Sort by

Mark has logged 925 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Only Fools and Horses - The Frogs Legacy

Only Fools and Horses - The Frogs Legacy

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mrs Lowry & Son

Mrs Lowry & Son

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Susan Hill's Ghost Story

Susan Hill's Ghost Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
A Midwinter's Tale

A Midwinter's Tale

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Lodge

Tales from the Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Worzel Gummidge: The Green Man

Worzel Gummidge: The Green Man

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Worzel Gummidge: The Green Man

Worzel Gummidge: The Green Man

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Foot in the Algarve

One Foot in the Algarve

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Martin's Close

Martin's Close

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

Worzel Gummidge: The Scarecrow of Scatterbrook

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tiger Who Came to Tea

The Tiger Who Came to Tea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate Bush - Christmas TV Special

Kate Bush - Christmas TV Special

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Melt

The Big Melt

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp: The Story of Common People

Pulp: The Story of Common People

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Child's Christmases in Wales

A Child's Christmases in Wales

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Little Match Girl

The Little Match Girl

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
No Sleep Till Sheffield: Pulp Go Public

No Sleep Till Sheffield: Pulp Go Public

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Click & Collect

Click & Collect

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Framed Youth: The Revenge of the Teenage Perverts

Framed Youth: The Revenge of the Teenage Perverts

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do You Remember The First Time?

Do You Remember The First Time?

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sticks and Stones

Sticks and Stones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Story of Fairytale of New York

The Story of Fairytale of New York

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Squaring the Circle

Squaring the Circle

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Season's Greetings

Season's Greetings

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry