RSS feed for Mark

Mark has logged 78 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sink the Bismarck!

Sink the Bismarck!

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ourselves Alone

Ourselves Alone

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Weak and the Wicked

The Weak and the Wicked

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
See Me

See Me

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dreaming

Dreaming

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time Traveller

Time Traveller

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swansong

Swansong

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Orion: The Man Who Would Be King

Orion: The Man Who Would Be King

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Colonia

Colonia

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Criminal

The Criminal

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boys in Brown

Boys in Brown

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chile: The Other 9/11

Chile: The Other 9/11

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man from Morocco

The Man from Morocco

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadow of a Gunman

Shadow of a Gunman

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Married to a Paedophile

Married to a Paedophile

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Us and Them

Us and Them

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come Dancing

Come Dancing

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Way Home

My Way Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nora

Nora

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ulysses

Ulysses

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Ain Folk

My Ain Folk

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Moonraker

The Moonraker

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heimat

Heimat

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday's Enemy

Yesterday's Enemy

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Some People

Some People

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kissing Candice

Kissing Candice

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Date Night

Date Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Patriarch

Patriarch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roadkill

Roadkill

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shelter

Shelter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Edmund the Magnificent

Edmund the Magnificent

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Expresso Bongo

Expresso Bongo

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Run Wild, Run Free

Run Wild, Run Free

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wet Job

Wet Job

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hill in Korea

A Hill in Korea

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Boy, a Girl and a Bike

A Boy, a Girl and a Bike

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sinners

Sinners

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zero Sum

Zero Sum

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Final Score

Final Score

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Count Arthur Strong The Musical?

Count Arthur Strong The Musical?

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry