Sort by

Mark has logged 66 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Scar

Blue Scar

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pant Suits

Pant Suits

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Everlasting Piece

An Everlasting Piece

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Down Where the Buffalo Go

Down Where the Buffalo Go

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tarry-Dan Tarry-Dan Scarey Old Spooky Man

Tarry-Dan Tarry-Dan Scarey Old Spooky Man

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rat in the Skull

Rat in the Skull

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suffragettes, with Lucy Worsley

Suffragettes, with Lucy Worsley

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whisky Galore

Whisky Galore

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hatton Garden

Hatton Garden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Just Your Luck

Just Your Luck

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Sense of Freedom

A Sense of Freedom

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Elephants' Graveyard

The Elephants' Graveyard

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bofors Gun

The Bofors Gun

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just a Boys' Game

Just a Boys' Game

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
My Name Is Joe

My Name Is Joe

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Dad Wrote a Porno

My Dad Wrote a Porno

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Diaries of Miss Anne Lister

The Secret Diaries of Miss Anne Lister

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forget About Me

Forget About Me

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Finisterre

Finisterre

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Akenfield

Akenfield

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scout

Scout

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Achilles Heel

Achilles Heel

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cheviot, the Stag and the Black, Black Oil

The Cheviot, the Stag and the Black, Black Oil

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Orphans Reunited

Orphans Reunited

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Orphans

Orphans

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being Frank: The Chris Sievey Story

Being Frank: The Chris Sievey Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ups and Downs

Ups and Downs

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Antonia and Jane

Antonia and Jane

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
You, Me and Him

You, Me and Him

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pressure

Pressure

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry