Sort by

Mark has logged 65 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lazy Susan

Lazy Susan

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evita: The Making of a Superstar

Evita: The Making of a Superstar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
VFW

VFW

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Brian and Charles

Brian and Charles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brian Conley: Alive and Dangerous

Brian Conley: Alive and Dangerous

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The National Lottery’s Big Night Of Musicals

The National Lottery’s Big Night Of Musicals

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Syndicate Sadists

Syndicate Sadists

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Thirst

Thirst

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Angry Men

Two Angry Men

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hand

The Hand

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Designated Victim

The Designated Victim

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Elvis: The Cold War Cowboy

Red Elvis: The Cold War Cowboy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trader

The Trader

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Accidental Death of an Anarchist

The Accidental Death of an Anarchist

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Loco

Loco

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Concrete Plans

Concrete Plans

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Girls

Bad Girls

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Guns II

Young Guns II

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
And Starring Pancho Villa as Himself

And Starring Pancho Villa as Himself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tourist

The Tourist

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Card

Green Card

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Robert Baldick: Never Come Night

The Incredible Robert Baldick: Never Come Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stay Close

Stay Close

2021
×
★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fatal Eleven

The Fatal Eleven

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cop in Blue Jeans

The Cop in Blue Jeans

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Scar

The Scar

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brothers Till We Die

Brothers Till We Die

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Agent

The Secret Agent

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very British Scandal

A Very British Scandal

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malachi's Cove

Malachi's Cove

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silent Action

Silent Action

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

Crock of Gold: A Few Rounds With Shane MacGowan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry