Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • This Is England '90

    ★★★★★

  • The Dresser

    ★★★★★

  • The Outcast

    ★★★★★

  • Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster

    ★★★★★

  • Wolf Hall

    ★★★★½

  • Spectre

    ★★★★

  • Legend

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★★

  • Flash Gordon

    ★★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★★

  • Meantime

    ★★★★★

  • The Falling

    ★★★★★

  • Made in Britain

    ★★★★★

  • A Room for Romeo Brass

    ★★★★★

  • Went the Day Well?

    ★★★★★

  • Road

    ★★★★★

  • Scum

    ★★★★★

  • Grown-Ups

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 697 Films watched
  • 58.1 Average per month
  • 13.4 Average per week

Milestones

First Film

Roald Dahl's Esio Trot

Jan 1

Most Watched

Locke

twice

Mischief Night

twice

Road

twice

Personal Services

twice

Double Bill

twice

Last Film

Mrs. Brown's Boys D'Movie

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
441 films
Comedy
176 films
Crime
109 films
Thriller
102 films
TV Movie
94 films
Action
69 films
Romance
54 films
Documentary
37 films
Mystery
34 films
History
30 films
UK
511 films
USA
131 films
France
26 films
Germany
11 films
Ireland
9 films
Italy
9 films
Sweden
7 films
Canada
4 films
Belgium
4 films
Australia
3 films
English
681 films
French
19 films
German
11 films
Spanish
10 films
Italian
9 films
Polish
7 films
Swedish
6 films
Arabic
5 films
Russian
5 films
Japanese
3 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked review

Beaches

Beaches

★★★

'Did you ever know that you're...'

*sob - sob - splutter - sob*

'...My hero'

*splutter - sob - sob*

'And everything I'd like to be?'

*sob - sob - sob*

What? Oh no. I've uh, just got something in my eye, that's all.

More reviews

Mark’s most liked list

A Nightmare on Elm Street
Alan Partridge: Alpha Papa
Alien

Sacked Actors, On the Cutting Room Floor, and Leaving The Stage Too Early

Or more specifically, actors who were fired, replaced, pulled out or simply cut out of movies, often due to 'creative differences' but also sometimes because of sheer bad luck.

Open to any and all suggestions!

More lists

Highs and lows

Highest Average

This Is England '90
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Strippers vs. Werewolves
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Fair Cop: A Century Of British Policewomen

Films Mark watched in 2015

  • Mrs. Brown's Boys D'Movie
  • The Imitation Game
  • Murder She Said
  • Stick Man
  • Shakespeare in Love
  • HIV - The Musical
  • Shaun of the Dead
  • Fungus The Bogeyman
  • Room on the Broom
  • Wuthering Heights
  • Behind the Candelabra
  • A Gert Lush Christmas
  • The Theory of Everything
  • Stuart: A Life Backwards
  • And Then There Were None
  • The History of Mr Polly
  • Harry Price: Ghost Hunter
  • Miranda Hart - My, What I Call, Live Show
  • Romeo & Juliet
  • As You Like It
  • Victoria Wood's Midlife Christmas
  • Peter Kay: 20 Years of Funny
  • Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas
  • Dan in Real Life
  • Mr. Holmes
  • Doctor Who: The Husbands of River Song
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • Professor Branestawm Returns
  • A Royal Night Out
  • Lost Christmas
  • Panto!
  • We're Doomed! The Dad's Army Story
  • Route Irish
  • Bernard and the Genie
  • Paddington
  • Nativity 2: Danger in the Manger!
  • The Crimson Petal and the White
  • Captain Webb
  • Locke
  • Our Mutual Friend
  • Hot Fuzz
  • The Poppa Squeeze Affair
  • Three Tears for Jimmy Prophet
  • The Man with No Name
  • Macca’s Men
  • Electricity
  • Orion: The Man Who Would Be King
  • Trafalgar Square
  • Les Misérables
  • Cold Enough for Snow
  • Eskimo Day
  • A Room for Romeo Brass
  • The Glitterball
  • Edge
  • I Give It a Year
  • Mischief Night
  • Nativity!
  • The Goob
  • Testament of Youth
  • Coriolanus
  • Hawking
  • White Girl
  • The Waiting Room
  • Inkheart
  • Christmas Lights
  • Capital
  • Kate Rusby - Live at Christmas
  • The Christmas Tree
  • The Secret Diaries of Miss Anne Lister
  • Red Shift
  • The Unloved
  • Brimstone and Treacle
  • Talking Heads 2
  • Rolling Home
  • Sunstruck
  • Ballad in Blue
  • Boswell and Johnson's Tour of the Western Isles
  • 8 Minutes Idle
  • He's Asking For Me
  • Tomorrow La Scala!
  • Ready When You Are, Mr McGill
  • Richard's Things
  • The Mayfly and the Frog
  • Amelia and the Angel
  • Emma
  • Plenty
  • Adele at the BBC
  • The Grass Arena
  • The Ecstasy of Wilko Johnson
  • Pat and Margaret
  • West
  • King Lear
  • Angels Are So Few
  • Poltergeist
  • Machete Kills
  • Get Santa
  • The Lady in the Van
  • Miss Julie
  • Vanity Fair
  • River
  • Talking Heads
  • Suffer The Little Children
  • The Last Station
  • North Country
  • All Is Bright
  • Pitch Perfect
  • Steve Coogan: The Man Who Thinks He's It
  • Warm Bodies
  • Jane Eyre
  • Poppies
  • Speaking In Tongues
  • Northanger Abbey
  • The Hollow Crown: Henry V
  • The Hollow Crown: Henry IV - Part 2
  • The Hollow Crown: Henry IV - Part 1
  • The Hollow Crown: Richard II
  • The Dresser
  • The Accountant
  • Josh Widdicombe Live: And Another Thing
  • A Chorus of Disapproval
  • Psy-Warriors
  • R.H.I.N.O.; Really Here in Name Only
  • The Living Daylights
  • A Very Polish Practice
  • Spectre
  • Flying Into the Wind
  • Up Close & Personal
  • A Breed of Heroes
  • Bond Girls Are Forever
  • Birth of a Nation
  • Steaming
  • Tumbledown
  • The Permissive Society
  • Who's Who
  • Expired
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Ghostwatch
  • The Stone Tape
  • Afternoon Off
  • Night Voice
  • The Narrow Margin
  • Easter 2016
  • Premium Bond with Mark Gatiss and Matthew Sweet
  • The Merchant of Venice
  • Doris and Doreen
  • Shylock's Ghost
  • Life In Squares
  • The Entertainer
  • Yesterday's Hero
  • Me! I'm Afraid of Virginia Woolf
  • Pauline Calf's Wedding Video
  • White Mischief
  • The Hunchback of Notre Dame
  • The Flipside of Dominick Hide
  • The Nuclear Family
  • Wholock
  • Threads
  • Chunky Monkey
  • Beck 28 - The Family
  • Sin Bin
  • The Trip to Italy
  • Mad Max: Fury Road
  • Low Level Panic
  • Where the Buffalo Roam
  • Philomena
  • Suffragette
  • 102 Boulevard Haussmann
  • Went the Day Well?
  • Road
  • Black Roses: The Killing of Sophie Lancaster
  • Inn for Trouble
  • 'Itch
  • Black Sea
  • What a Whopper
  • On the Fiddle
  • The Magnificent Seven Deadly Sins
  • Walter and June
  • Strike
  • Walter
  • To Sir, with Love
  • The Double
  • Beloved Enemy
  • The L-Shaped Room
  • Spivs
  • The Duke of Burgundy
  • Mighty Aphrodite
  • That Kind of Girl
  • Under the Skin
  • Danton's Death
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Mum & Dad
  • The Guest
  • Love Thy Neighbour
  • Malcolm X
  • A Syrian Love Story
  • The Dog
  • Cesar Chavez
  • Handgun
  • Sideways
  • Wish You Were Here
  • Denis Healey - The Best Prime Minister Labour Never Had?
  • Made in Britain
  • London Road
  • Carrington

See all 697

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Psycho
  • The Godfather
  • Jaws
  • Mulholland Drive
  • The Empire Strikes Back
  • Apocalypse Now
  • The Shining
  • Back to the Future
  • Taxi Driver
  • Pulp Fiction
  • A Clockwork Orange
  • Vertigo
  • Die Hard
  • Blue Velvet
  • Alien
  • The Look of Silence
  • The Apartment
  • Shaun of the Dead
  • Drive
  • My Neighbor Totoro
  • Fargo
  • Star Wars
  • Blade Runner
  • It's a Wonderful Life
  • There Will Be Blood
  • World of Tomorrow
  • Boogie Nights
  • The Thing
  • Reservoir Dogs
  • The Silence of the Lambs
  • Network
  • Mad Max: Fury Road
  • Inside Llewyn Davis
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Annie Hall
  • The Terminator
  • Whiplash
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Jurassic Park
  • The Graduate
  • Toy Story 2
  • Her
  • Raiders of the Lost Ark
  • Chinatown
  • The Fly
  • Zodiac
  • Boyhood
  • The Night of the Hunter
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Big Lebowski
  • The Muppet Christmas Carol
  • Hot Fuzz
  • The Grand Budapest Hotel
  • Rashomon
  • Inglourious Basterds
  • Blow Out
  • Casino Royale
  • Deep Red
  • Mommy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more