Highest rated films

  • HyperNormalisation

    ★★★★★

  • Supersonic

    ★★★★★

  • Ethel & Ernest

    ★★★★★

  • National Treasure

    ★★★★★

  • Antonia Bird: From EastEnders to Hollywood

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • War and Peace

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★★

  • Legend

    ★★★★★

  • High-Rise

    ★★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • This Is England

    ★★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Shallow Grave

    ★★★★★

  • We Are the Best!

    ★★★★★

  • The Firemen's Ball

    ★★★★★

  • Mona Lisa

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 589 Films watched
  • 49.1 Average per month
  • 11.3 Average per week

Milestones

First Film

Twelfth Night, or What You Will

Jan 1

Most Watched

High-Rise

3 times

David Brent: Life on the Road

twice

Maigret

twice

Ghostbusters

twice

Supersonic

twice

Last Film

The Entire Universe

Dec 31

Featured lists

Best First Watches of 2016

Mark Cunliffe 🇵🇸

Here we go again, the now annual round up of first watches…

  • Othello
  • Shiny Shiny Bright New Hole in My Heart
  • Amy
  • X+Y
  • The Invisible Woman
  • Josie Long: Trying Is Good
  • Billy Crystal: 700 Sundays
  • Sicario
  • War and Peace
  • Testament of Youth
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • Thirteen
  • Lunch Hour
  • The Black Panthers: Vanguard of the Revolution
  • Aaaaaaaah!
  • Josie Long: Romance & Adventure - Live
  • High-Rise
  • Murdered by My Father
  • Romance & Adventure
  • Let’s Go Swimming

Worst Watches of 2016

Mark Cunliffe 🇵🇸

Here we go again, the now annual round up of first watch…

  • Billionaire Boy
  • 2 Guns
  • Homefront
  • Dad's Army
  • Pudsey the Dog: The Movie
  • The Love Punch
  • Stitches
  • Revolution
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Queen & Country
  • White Oleander
  • Jadoo
  • Nigel Farage Gets His Life Back
  • Deathly Presents
  • Joy
  • Ride Along
  • Ride Along 2

Genres, countries & languages

Drama
320 films
Comedy
171 films
Crime
84 films
Thriller
75 films
Documentary
67 films
Romance
56 films
Action
51 films
War
48 films
History
42 films
Music
37 films
UK
336 films
USA
162 films
Germany
35 films
France
31 films
Ireland
14 films
Italy
13 films
Belgium
12 films
Canada
12 films
Poland
11 films
Australia
9 films
English
555 films
German
40 films
French
36 films
Russian
21 films
Italian
17 films
Spanish
17 films
Polish
10 films
Arabic
7 films
Latin
5 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked review

Supersonic

Supersonic

★★★★★

"Noel has a lot of buttons, Liam has a lot of fingers; it’s that simple"

Supersonic might just be the funniest, most feelgood music documentary in recent years. And I mean, laugh out loud on several occasions funny - with one bit in which Liam discusses Scott McLeod's brief tenure…

More reviews

Mark’s most liked list

Carol
Weekend
Happy Together

BFI'S 30 Best LGBT Films

Thought this would be interesting to share. London LGBT Film Festival is 30 and, to celebrate, the BFI have polled over a 100 programmers, critics and filmmakers to come up with the 30(ish - some of the films garnered the same amount of votes and so have shared their positions)…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Bicycle Thieves
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Pudsey the Dog: The Movie
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

The Good Terrorist

Films Mark watched in 2016

  • The Entire Universe
  • Peter Pan Goes Wrong
  • Ethel & Ernest
  • Bob Monkhouse: The Last Stand
  • 2016: A Year in the Life of a Year
  • Dara Ó Briain: Crowd Tickler
  • Kevin Bridges Live: A Whole Different Story
  • Cunk on Christmas
  • Nicholas Nickleby
  • To Walk Invisible
  • Eddie the Eagle
  • We're the Millers
  • Romesh Ranganathan: Irrational Live
  • Me Before You
  • George Michael: Live at The Palais Garnier Opera House in Paris
  • The Witness for the Prosecution
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Alan Bennett's Diaries
  • David Brent: Life on the Road
  • Maigret
  • David Brent: Life on the Road
  • We're Going on a Bear Hunt
  • The Cow That Almost Missed Christmas
  • The Adventures of Tintin
  • Hector
  • Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio
  • Star Trek Beyond
  • The Boot Sale
  • Get Santa
  • Ride Along 2
  • Saving Mr. Banks
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • The Old Curiosity Shop
  • All Is Bright
  • Ride Along
  • Spooks: The Greater Good
  • Interview
  • Rhod Gilbert and the Award-Winning Mince Pie
  • Antigang
  • Bad Boys
  • Office Christmas Party
  • Sisters
  • Arthur Christmas
  • To Encourage the Others
  • The Strange Case of Sherlock Holmes & Arthur Conan Doyle
  • Valkyrie
  • Top Gun
  • Louis Theroux: Gambling in Las Vegas
  • Gates to Paradise
  • Bridesmaids
  • Close
  • Innocent Sorcerers
  • Jackpot
  • Dial M for Murder
  • Roman Polanski: A Film Memoir
  • Baby Mama
  • Nativity!
  • A Day at the Beach
  • Lethal Weapon
  • The Last Boy Scout
  • Miracle at St. Anna
  • Mystery Road
  • Evening
  • Together
  • The Delta Force
  • Promises and Lies: The Story of UB40
  • The Lady from Shanghai
  • Hell in the Pacific
  • Carol
  • Cabaret
  • Army of Shadows
  • Closely Watched Trains
  • The Blockhouse
  • The Bridge at Remagen
  • The Man on the Eiffel Tower
  • Ghostbusters
  • The Promised Land
  • Little Voice
  • Only Fools and Horses - To Hull and Back
  • Joy
  • The Squid and the Whale
  • The Big Red One
  • Pool of London
  • Trumbo
  • I Am Not a Serial Killer
  • Is Paris Burning?
  • Man of Marble
  • The Most Dangerous Game
  • Amadeus
  • Lennon or McCartney
  • Lilting
  • Love Is Strange
  • Red Dawn
  • A Woman Is a Woman
  • The Undiscovered Peter Cook
  • Danton
  • Macbeth: Shakespeare Lives
  • Woyzeck
  • The Pity of War: The Loves and Lives of the War Poets
  • Mrs. Ratcliffe's Revolution
  • Napoleon
  • Jeremy Deller: We're Here Because We're Here
  • Hunger
  • Poppies
  • Deathly Presents
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • All Quiet on the Western Front
  • Breathless
  • The Commune
  • The Last Command
  • Katyn
  • My Best Fiend
  • The Naked Kiss
  • The Good German
  • Needful Things
  • Dark Angel
  • Unarmed Black Male
  • Venom
  • Springman and the SS
  • My Wife Is an Actress
  • Lebanon
  • Knife in the Water
  • Nigel Farage Gets His Life Back
  • Spotlight
  • Loves of a Blonde
  • Oh! What a Lovely War
  • The Decent One
  • That Sinking Feeling
  • The Firemen's Ball
  • 100 Days Before the Command
  • The Harder They Come
  • Soldier of Orange
  • The Quiet Ones
  • The Seven Killings of Marlon James
  • The German Doctor
  • Flashdance
  • Supersonic
  • The Secret Life of Sue Townsend (Aged 68 3/4)
  • Walesa: Man of Hope
  • Wake in Fright
  • A War
  • Stroszek
  • Pussy Riot: A Punk Prayer
  • Ashes and Diamonds
  • Small Zones
  • Al Murray, The Pub Landlord - Beautiful British Tour
  • Sing Street
  • The Nice Guys
  • HyperNormalisation
  • The Monocled Mutineer
  • Modern Life Is Rubbish
  • The Story of Skinhead
  • Kanal
  • We Are the Best!
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • A Generation
  • Live Forever
  • Josie Long: Cara Josephine
  • Supersonic
  • National Treasure
  • Short Night of Glass Dolls
  • Sapphire
  • All Night Long
  • Absolute Beginners
  • Lucky Jim
  • The Serpent and the Rainbow
  • High-Rise
  • Britain's Racist Election
  • Resnick: Lonely Hearts
  • Interview With A Murderer
  • In Denial of Murder
  • Louis Theroux: Savile
  • Conviction: Murder at the Station
  • Sunset Song
  • Oasis: In Their Own Words
  • The Presidio
  • Pitch Perfect 2
  • Villain
  • Punk Can Take It
  • Pandaemonium
  • I Walked with a Zombie
  • London: The Modern Babylon
  • Little Rural Riding Hood
  • Wild and Woolfy
  • Doggone Tired
  • Swing Shift Cinderella
  • The Sorcerers
  • King-Size Canary
  • They Who Dare
  • Keith Richards - The Origin of the Species: Director's Cut
  • Rendezvous
  • Who Killed Who?
  • In Conversation With Jeremy Corbyn
  • The Silent Enemy
  • High-Rise
  • Odette
  • Carve Her Name With Pride
  • Jigsaw
  • The Quatermass Xperiment
  • Barbara
  • I've Gotta Horse
  • Billy Fury: The Sound of Fury
  • The Man Who Squeezes Muscles: Searching for Purple Aki
  • Shakedown - Return Of The Sontarans

See all 589

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Moonlight
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Taxi Driver
  • It's a Wonderful Life
  • Seven Samurai
  • 12 Angry Men
  • Jaws
  • Singin' in the Rain
  • There Will Be Blood
  • Pulp Fiction
  • The Shining
  • Psycho
  • The Thing
  • The Royal Tenenbaums
  • Boogie Nights
  • Alien
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Whiplash
  • Raiders of the Lost Ark
  • Fargo
  • Barry Lyndon
  • Hot Fuzz
  • The Empire Strikes Back
  • Blue Velvet
  • The Godfather
  • Solaris
  • Sunset Boulevard
  • The Third Man
  • Aliens
  • Chinatown
  • Shaun of the Dead
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Citizen Kane
  • The Silence of the Lambs
  • Die Hard
  • Brief Encounter
  • Halloween
  • No Country for Old Men
  • The 400 Blows
  • Rosemary's Baby
  • Casablanca
  • O.J.: Made in America
  • Rear Window
  • Mad Max: Fury Road
  • The Master
  • Mulholland Drive
  • Lost in Translation
  • Star Wars
  • Children of Men
  • L.A. Confidential
  • Se7en
  • Possession
  • Inglourious Basterds
  • Shame
  • Zodiac
  • 12 Years a Slave
  • Drive
  • Groundhog Day
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Moonlight

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more