Highest rated films

  • Peterloo

    ★★★★★

  • Stewart Lee: Content Provider

    ★★★★★

  • Funny Girl

    ★★★★½

  • Game Night

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • Con Air

    ★★★★★

  • High-Rise

    ★★★★★

  • Robin Hood: Prince of Thieves

    ★★★★★

  • The Full Monty

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 802 Films watched
  • 66.8 Average per month
  • 15.4 Average per week

Milestones

First Film

Peter's Friends

Jan 1

Most Watched

Journeyman

3 times

Black Mirror: Bandersnatch

twice

2018: A Year in the Life of a Year

twice

The Flint Street Nativity

twice

This Christmastime

twice

Last Film

The Spy Who Dumped Me

Dec 31

Featured lists

52 Films By Women: 2018 Edition

Mark Cunliffe đŸ‡µđŸ‡¸

I wasn't going to do this again this year, but today I…

  • Rosebud
  • Small Town Glory
  • Sticks & Balls
  • This Christmastime
  • You Can Choose Your Friends
  • Heart of the Angel
  • Canvey - The Promised Island
  • The Fall: The Wonderful and Frightening World of Mark E. Smith
  • Love You More
  • Juvenile
  • I Told My Mum I Was Going On An RE Trip
  • Lizard Girl
  • Home from the Hill
  • My African Farm
  • Touched by the Hand of God
  • Geri
  • In the Company of Men
  • Party Election Broadcast for the Labour Party
  • Get A Round
  • Talking to the Dead

Genres, countries & languages

Drama
390 films
Comedy
270 films
Thriller
120 films
Documentary
117 films
Crime
97 films
Action
80 films
Romance
74 films
TV Movie
72 films
Sci Fi
52 films
Music
52 films
UK
470 films
USA
253 films
France
29 films
Germany
20 films
Ireland
13 films
Italy
8 films
Belgium
8 films
Canada
8 films
Australia
7 films
China
5 films
English
793 films
Spanish
28 films
French
27 films
German
27 films
Russian
13 films
Arabic
10 films
Italian
8 films
Welsh
7 films
Japanese
6 films
Polish
6 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked review

Peterloo

Peterloo

★★★★★

I find it amusing that people are trying to suggest that, because he followed Mr Turner up with this, Mike Leigh is currently on a historical trend. If you think that Peterloo is something that belongs to the past, then you're living in cloud cuckoo land.

The Peterloo Massacre of…

More reviews

Mark’s most liked list

The Levelling
God's Own Country
Dark River

Countryfile: The New Wave of Rural British Movies

Because in the last few years it has now most definitely become a thing. A thing worth celebrating.

*I have widened the remit on this to now include certain period pieces and stuff that goes beyond the gritty/social realism genre - Mark, 28/1/18*

Open to suggestions. Feature length, short or…

More lists

Highs and lows

Highest Average

James Acaster: Repertoire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Speed 2: Cruise Control
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Barry Davies: The Man, The Voice, The Legend

Films Mark watched in 2018

  • The Spy Who Dumped Me
  • Sarah Millican: Control Enthusiast
  • Ethel & Ernest
  • Funny Girl
  • Happy New Year, Colin Burstead
  • Watership Down
  • LOVE
  • A Street Cat Named Bob
  • Starter for 10
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Ken Dodd: How Tickled We Were
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • 2018: A Year in the Life of a Year
  • Death on the Tyne
  • The ABC Murders
  • Swimming with Men
  • Milner
  • Austentatious - Live at the Savoy
  • 2018: A Year in the Life of a Year
  • The More You Ignore Me
  • Murder on the Orient Express
  • The Ash Tree
  • Lost Hearts
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Queen and I
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Dead Room
  • Click & Collect
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • The Snowman and The Snowdog
  • The Snowman
  • A Christmas Carol
  • Father Christmas
  • After the Screaming Stops
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Twelfth Night
  • Dead Man's Shoes
  • The Equalizer 2
  • The Flint Street Nativity
  • This Is England '88
  • Early Man
  • The Devil's Whore
  • White Christmas
  • Death and Nightingales
  • The Dinner
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Dust
  • A Child's Christmases in Wales
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Only Fools and Horses - Thicker than Water
  • Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge
  • Dumplin'
  • A Magnum for Schneider
  • Pauline Calf's Wedding Video
  • The Look of Love
  • Stacey Dooley: The Young and Homeless
  • Suit You Sir! The Inside Leg Of The Fast Show
  • Smoke
  • Roar
  • Batman Forever
  • The Ipcress File
  • The Miners' Hymns
  • The Big Lebowski
  • Scummy Man
  • The Dead Good Show
  • JG Ballard: A Profile
  • Paul Heaton: From Hull To Heatongrad
  • Smith and Jones: The Home-Made Xmas Video
  • Mel Smith: I've Done Some Things
  • Lobsters
  • Connected
  • Marilyn Myller
  • D.I.Y. Hard
  • This Christmastime
  • Stewart Lee: If You Prefer a Milder Comedian, Please Ask for One
  • Gone to the Dogs
  • Mrs Wilson
  • All Systems Go: Alan Garner
  • Sean Connery’s Edinburgh
  • Scene Nun, Take One
  • The Angels' Share
  • Austin Powers in Goldmember
  • The Muppet Christmas Carol
  • In My Skin
  • Sorcerer
  • Only Fools and Horses - Diamonds are for Heather
  • Touch of Evil
  • The U.S. vs. John Lennon
  • Only Fools and Horses - Christmas Crackers
  • Batman Returns
  • John & Yoko: Above Us Only Sky
  • Long Shot
  • Love You More
  • Callan
  • Skinhead Farewell
  • Virgin Witch
  • The Madness of the Dance
  • The Falling
  • Looking for Eric
  • The Spanish Earth
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • An Inspector Calls
  • Fahrenheit 451
  • The Little Drummer Girl
  • Proclaimers: This Is the Story
  • The Stranger
  • The Other Side of the Wind
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Macbeth
  • Ideal Home
  • Jane Eyre
  • Outlaw King
  • The Breaking of Bumbo
  • Hoffman
  • In Our Name
  • A Northern Soul
  • Who Killed British Cinema?
  • A Touch of Love
  • Universal Soldier
  • Moving Pictures: J.G. Ballard
  • Career Opportunities
  • Georgy Girl
  • Becoming Bond
  • A Gun for George
  • Early to Bed
  • SuperBob
  • Dispossession: The Great Social Housing Swindle
  • Crash!
  • The Debt
  • A Gun for George
  • Nasty Neighbours
  • The Party
  • Girl Power
  • Greenfingers
  • From a Night Porter's Point of View
  • A Short Film About Killing
  • The Interrogation of Tony Martin
  • Bait
  • The Marker
  • David Brent: Life on the Road
  • Mosquito
  • Apostasy
  • Cop Car
  • The Priest
  • Towers of Silence
  • The Blood of Hussain
  • Widows
  • The Bisexual
  • Strangeways Here We Come
  • Love Is Thicker Than Water
  • Sleepers
  • Whiplash
  • Peterloo
  • Poppies
  • Journey's End
  • Our World War
  • Bad Day for the Cut
  • Culloden
  • War Requiem
  • The Great War: The People's Story
  • The Karate Kid Part III
  • F for Fake
  • Prince, Son and Heir: Charles at 70
  • Journey's End
  • Dead Calm
  • Highlander
  • Grand Illusion
  • Among Giants
  • In a Valley of Violence
  • Pieces
  • The Laughing Policeman
  • Sheridan Smith - Coming Home
  • Apostasy
  • Kaleidoscope
  • Whiplash
  • Sixteen Candles
  • Chain Reaction
  • The Karate Kid Part II
  • Breakin'
  • Fatal Beauty
  • Shelagh Delaney's Salford
  • The Last Testament of Lillian Bilocca
  • Hull's Headscarf Heroes
  • The Scandalous Lady W
  • Young Guns
  • The Breakfast Club
  • The Fishmonger
  • Stiffy
  • Ghosted
  • Brethren
  • The Karate Kid
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Dawn of the Deaf
  • Salt
  • Stakeout
  • Twins
  • Starman
  • Another 48 Hrs.
  • 48 Hrs.
  • Short Circuit
  • The Conjuring
  • The Commuter

See all 802

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Twin Peaks: The Return
  • It's a Wonderful Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • There Will Be Blood
  • Seven Samurai
  • GoodFellas
  • Stop Making Sense
  • Taxi Driver
  • Alien
  • 12 Angry Men
  • Apocalypse Now
  • The Godfather
  • Psycho
  • Sunset Boulevard
  • Pulp Fiction
  • Come and See
  • Persona
  • The Passion of Joan of Arc
  • Stalker
  • Singin' in the Rain
  • The Grand Budapest Hotel
  • Chinatown
  • The Silence of the Lambs
  • Rear Window
  • The Dark Knight
  • Brief Encounter
  • Jaws
  • Trainspotting
  • Back to the Future
  • In the Mood for Love
  • Citizen Kane
  • Paths of Glory
  • Die Hard
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Reservoir Dogs
  • Aliens
  • Moonlight
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Casablanca
  • The Godfather: Part II
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Terminator
  • Inside Llewyn Davis
  • Rosemary's Baby
  • Blue Velvet
  • Paris, Texas
  • Whiplash
  • The Thing
  • Mad Max: Fury Road
  • The Master
  • Wild Strawberries
  • Do the Right Thing
  • The Shining
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Truman Show
  • The Big Lebowski
  • The Seventh Seal
  • The Night of the Hunter
  • Groundhog Day

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more