Highest rated films

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Mangrove

    ★★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★★

  • Small Axe

    ★★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • White House Farm

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Free Fire

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • This Is England

    ★★★★★

  • Dekalog

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 768 Films watched
  • 64 Average per month
  • 14.8 Average per week

Milestones

First Film

Alan Partridge: Alpha Papa

Jan 1

Most Watched

Letter to Brezhnev

3 times

Charlie Brooker's Antiviral Wipe

twice

Shaun Ryder and the Salford Sioux

twice

Doctor Who: Dragonfire

twice

What a Crazy World

twice

Last Film

Pat and Margaret

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
385 films
Comedy
223 films
Documentary
89 films
Crime
86 films
TV Movie
77 films
Romance
73 films
Action
71 films
Thriller
63 films
Adventure
62 films
Music
49 films
UK
509 films
USA
132 films
Germany
29 films
France
28 films
Italy
18 films
Ireland
12 films
Canada
12 films
Poland
12 films
Spain
9 films
Australia
7 films
English
742 films
French
32 films
Italian
26 films
Spanish
21 films
German
21 films
Russian
17 films
Hungarian
15 films
Polish
11 films
Japanese
8 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Mark’s most liked review

Meantime

Meantime

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

It was whilst taking a bath during the making of his Play for Today, Home Sweet Home, that Mike Leigh heard a news report on the radio about two brothers in Warrington or Wigan (Leigh can't quite remember) who had committed suicide together due to unemployment. In that moment, Leigh…

More reviews

Mark’s most liked list

Legend
Villain
Performance

Gangland Gays: British Queer Crime Cinema

It was a conversation in the comments for Steve G's review of Legend that inspired this list. Basically it's a list of films, TV movies and miniseries to feature queer characters (either explicitly or implicitly) in the genre of British gangster drama. I've also included some examples of homosexuality in…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Things You Do for Love: Against the Odds

Films Mark watched in 2020

  • Pat and Margaret
  • Popeye
  • Pandemonium
  • Moscow on the Hudson
  • Only Fools and Horses - Dates
  • Shakespeare or Bust
  • Lynn + Lucy
  • And a Nightingale Sang
  • Charlie Brooker's Antiviral Wipe
  • Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse
  • The Story of SM:TV Live
  • Death to 2020
  • Victoria Wood's All Day Breakfast
  • Victoria Wood - Live
  • Victoria Wood: The Secret List
  • Dunkirk
  • Grease
  • Klaus
  • Hi-Life
  • The New Sofa
  • A Christmas Gift from Bob
  • Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas
  • Anthony
  • Barbara's Old Ring
  • Joe's Crackers
  • A Very British Christmas
  • Worzel Gummidge: Saucy Nancy
  • Hector
  • A Child's Christmases in Wales
  • Nativity!
  • Soft Top Hard Shoulder
  • The Wrong Trousers
  • Worzel Gummidge: The Green Man
  • The Vicar of Dibley: In Lockdown
  • Comfort and Joy
  • Shaun Ryder and the Salford Sioux
  • Love Sarah
  • Shaun Ryder and the Salford Sioux
  • Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson
  • Nativity 3: Dude, Where's My Donkey?!
  • Parade of Buffalo Bill's Wild West Show, No. 2
  • Parade of Buffalo Bill's Wild West Show, No. 1
  • Buffalo Bill's Wild West Parade
  • Annie Oakley
  • The Man Who Invented Christmas
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Ripper
  • That Day We Sang
  • Roger Mellie: The Man on the Telly
  • Sid the Sexist
  • Only Fools and Horses - Christmas Crackers
  • Small Axe
  • Education
  • There's a Hole in Your Dustbin, Delilah
  • Spender : The French Collection
  • Irresistible
  • Educating Oz
  • Mark Thomas: Ouch
  • After Dark
  • Alex Wheatle
  • Red, White and Blue
  • Half a Sixpence
  • The Errand
  • An Audience With Victoria Wood
  • Doctor Who: The Mark of the Rani
  • Coronation Street: The First 25 Years
  • Coronation Street: 60 Unforgettable Years
  • Doctor Who: The Awakening
  • The Norman Conquests
  • Waxworks
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Sex Victims
  • Don't Open Till Christmas
  • This Christmastime
  • Talent
  • 1985
  • Anton Ferdinand: Football, Racism and Me
  • Funny Cow
  • Kindergarten Cop
  • Lovers Rock
  • I Know What I Like
  • She Knows Y'Know
  • Rhubarb Rhubarb
  • The Plank
  • The Lake
  • That's Your Funeral
  • The Things You Do for Love: Against the Odds
  • Twenty-Nine
  • Captured
  • Gloves Off
  • Mr. H Is Late
  • It's Your Move
  • Billy Liar
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Otley
  • Mangrove
  • Scum
  • The Three Kings
  • Peter
  • Cannon and Ball - The Best of Cannon and Ball
  • Rock On, Tommy: The Bobby Ball Story
  • Happy Now
  • Small-Time Revolutionary
  • P'tang, Yang, Kipperbang
  • Bill Bailey: Limboland
  • Walter Tull: Forgotten Hero
  • Mark Thomas : Bravo Figaro!
  • Machinegunner
  • Stewart Lee: 90s Comedian
  • Funny Bones
  • When the Lights Went Out
  • Woman at War
  • A Prize of Arms
  • Rebecca
  • The Go-Between
  • Two Left Feet
  • Wide Boy
  • The Rose
  • Long Hot Summers: The Story of The Style Council
  • White Riot
  • A Day In The Death Of Joe Egg
  • A Day in the Death of Joe Egg
  • Doctor Who: Dragonfire
  • Doctor Who: Dragonfire
  • Witchfinder General
  • Hell Is a City
  • Misery
  • Govan Ghost Story
  • The Offence
  • COI: Lonely Water
  • Halloween
  • Villain
  • He Who Rides a Tiger
  • Dracula A.D. 1972
  • Frenzy
  • Fright
  • Alfie
  • Ride Like a Girl
  • Nothing But the Night
  • The Times of Harvey Milk
  • Shenandoah
  • The Small World of Sammy Lee
  • Death Line
  • Baby Love
  • Summer Holiday
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • Revenge
  • Topsy-Turvy
  • Porridge
  • Out
  • The Lovers!
  • Break
  • Emma.
  • Three for All
  • Mr Parnes, Shillings & Pence
  • Murder in Soho: Who Killed Freddie Mills?
  • Prince: A Purple Reign
  • Carry On at Your Convenience
  • The Beauty Jungle
  • The Monster Club
  • A Night Out
  • Drama Out of a Crisis: A Celebration of Play for Today
  • Every Home Should Have One
  • Treacle
  • Us
  • Johnny English Strikes Again
  • Jigsy
  • Teddy Pendergrass: If You Don't Know Me
  • The Keeper
  • No Hard Feelings
  • Dark Son: The Hunt for a Serial Killer
  • Europigeon
  • The Dumb Waiter
  • A Night Out
  • Landscape
  • Basements
  • An Audience with Billy Connolly
  • Summerland
  • Inmate #1: The Rise of Danny Trejo
  • Entertaining Mr. Sloane
  • Joe Orton Laid Bare
  • Sticks & Balls
  • Seance on a Wet Afternoon
  • Dance with a Stranger
  • Let Him Have It
  • Under Suspicion
  • Alien³
  • What a Crazy World
  • Eva
  • The Priest
  • The Runaways
  • Eternal Beauty
  • Poor Cow
  • McVicar
  • Mark Thomas : Cuckooed
  • Nothing But the Best
  • Dark Waters
  • Fanny Lye Deliver'd
  • Enola Holmes
  • Dockers: Writing the Wrongs
  • Dockers
  • Five Graves to Cairo
  • Raising Arizona
  • The Singapore Grip

See all 768

World map

Highly rated films Mark is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Highly rated with Mark’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • 2001: A Space Odyssey
  • Taxi Driver
  • There Will Be Blood
  • GoodFellas
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Shining
  • 12 Angry Men
  • Paths of Glory
  • It's a Wonderful Life
  • Dog Day Afternoon
  • Chinatown
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Jaws
  • Mulholland Drive
  • The Empire Strikes Back
  • Come and See
  • When Harry Met Sally...
  • Back to the Future
  • The Godfather: Part II
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Secrets & Lies
  • Parasite
  • Trainspotting
  • Yi Yi
  • The Night of the Hunter
  • Rear Window
  • Apocalypse Now
  • The Godfather
  • Fargo
  • Barry Lyndon
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hot Fuzz
  • The Apartment
  • Whiplash
  • The Silence of the Lambs
  • Do the Right Thing
  • Psycho
  • Mad Max: Fury Road
  • Alien
  • Stalker
  • Inglourious Basterds
  • The Thing
  • La Haine
  • Sunset Boulevard
  • Casablanca
  • The Big Lebowski
  • The Social Network
  • Citizen Kane
  • Easy Rider
  • No Country for Old Men
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Army of Shadows
  • Singin' in the Rain
  • The Matrix
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Die Hard
  • Chernobyl
  • Amadeus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more