Sort by

mandy has logged 37 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★
Edit this entry  
28
The Other Woman

The Other Woman

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cook

The Cook

1918
×
★★★½
Edit this entry  
25
College

College

1927
×
★★★★
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry