cait has logged 48 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doug Stanhope: Beer Hall Putsch

Doug Stanhope: Beer Hall Putsch

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where Angels Fear to Tread

Where Angels Fear to Tread

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★½
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wilde

Wilde

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
Read the review Edit this entry