cait has logged 541 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Goddess

The Goddess

1934
×
★★★
Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Edit this entry  
17
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★
Edit this entry  
16
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Persuasion

Persuasion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Edit this entry  
12
Asylum

Asylum

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Society

Society

1989
×
★★
Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Love! Valour! Compassion!

Love! Valour! Compassion!

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Romance of a Fruit Peddler

Romance of a Fruit Peddler

1922
×
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exam

Exam

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
China in Revolution: 1911-1949

China in Revolution: 1911-1949

1989
×
Edit this entry  
24
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry