RSS feed for Matt Anderson

Matt Anderson has logged 173 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Sleep 'Til Christmas

No Sleep 'Til Christmas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Girlfriends of Christmas Past

Girlfriends of Christmas Past

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
DC Super Hero Girls: Legends of Atlantis

DC Super Hero Girls: Legends of Atlantis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
DC Super Hero Girls: Intergalactic Games

DC Super Hero Girls: Intergalactic Games

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
LEGO DC Super Heroes - Aquaman: Rage Of Atlantis

LEGO DC Super Heroes - Aquaman: Rage Of Atlantis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Magic, Charlie Brown

It's Magic, Charlie Brown

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry