RSS feed for The
  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

    Fuck...Lynch why you gotta do this to me, why? Every freaking time!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    First off, I want to shame Warner Bro. studios (the older brother of Bang Bros.) and DC for changing the title of this film to boost ticket sales. This is probably my top 15 best title I have ever seen, probably. I might make a list of best film titles ever.

    A year ago I was skeptical of Christina Hodson writing the script, she did a god-awful job w/ Bumblebee. But she let loose with this female empowerment modern day…

  • 6 Underground

    6 Underground

    ★½

    When Michael Bay pitches a movie to company executives, he busts out his Hot Wheels collection and uses a shit ton of mouth explosions while exaggerating his hand gestures.

  • World Without End

    World Without End

    ★★★

    Space/Time Traveler: In our travels we have seen nothing but desolation; where are the cities, the roads, the bridges, the great works of man? What happened to them?

    Council Member: Armageddon. The slaughter of humanity. An atomic war no one wanted, but which no one had the wisdom to avoid.

  • Drapes, The Clown

    Drapes, The Clown

    This will be the last film I watch for the year of 2019; a record breaking year of 1,360 total films, shattering the Guinness World Record of 1132.

    I had the privilege to watch this, Thank You @Nicholas Guy.
    Getting right down to it, the cinematography is excellent, I loved subtle changes in the lighting that still kept it all under one specific feel/look. Production design and costumes were smooth and clean all the way through. There was moments where…

  • Pain & Gain

    Pain & Gain

    ★★

    Big stars, lots of editing, visual effects, sound effects, big tits, and so many different angles of Marky Mark "feel the vibrations" Whalberg driving a car.

    Michael Bay directing a Coen-esque script is one of the weirdest shit I have ever seen.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    "Everyday I wake up and I hope you're dead! ...
    I'd hope you'd get an illness, and then get hit by a car and die!"

    If anyone else says that, it would be considered a death threat, but Adam Driver says it and we fall even more in love with him.

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★

    The end is here. With a heavy heart I say goodbye to a master director, Sergio Leone. 7 films in all, as I lay unsatisfied in awe, aching for more till I die and fall. I bid a farewell until my next rewatch.

  • The SpongeBob Musical: Live on Stage!

    The SpongeBob Musical: Live on Stage!

    ★★★★

    This is my third "Live Musical" I've ever seen. My first was Wicked, a magnificent prequel to The Wizard of Oz. My second was the god-awful remake-ish adaptation of The Little Mermaid. Mind you, I hated the animated movie too.

    This musical was brilliant! At the beginning I didn't even realize these performers aren't the original voices of the characters we've come to love. I mean these actors were perfectly casted! From SpongeBob, to my favorite Plankton. These were all…

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★½

    IT, the ultimate child predator.

  • I Am Cuba

    I Am Cuba

    ★★★★½

    The best film you've never seen.

  • Lady and the Tramp

    Lady and the Tramp

    ★★★½

    Hear me out, I really enjoyed this. Dare I say more than the original. The CGI was perfect for this story and that's saying a lot as I'm a known hater of CG and of all Disney remakes.
    The cinematography surprised the hell out of me w/ the railway scene in low key lighting being my favorite.
    The humans were boring, but the stars are the dogs and the realistic interactions with each other.
    Disney Plus to me is unnecessary…