Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Founder

The Founder

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Circle

Circle

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
if....

if....

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
The Loft

The Loft

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Devil

Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Meru

Meru

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Everest

Everest

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry