• The Avengers

    The Avengers

    ★★★★

    Reliably Whedonesque, entertaining superhero fodder.

  • Identity

    Identity

    ★★★★

    When this first came out I thought it was stupid, lying garbage. I only saw it for the cast. However it really grew on me and now I've seen it about a dozen times.

  • A Futile and Stupid Gesture

    A Futile and Stupid Gesture

    ★★★★½

    I might be in the sweet spot of people this film is for: grew up on and was maybe shaped by Animal House and knew some of the infamy between National Lampoon and SNL, but was (as a Brit) unaware of who made National Lampoon in the first place, so I got caught up in and caught out by a story I didn't expect.

    I got a lot from this. Will Forte is perfect for the part, Gleeson is refreshing...…

  • if....

    if....

    ★★★★★

    A classic and brilliant study of the British boarding school and social class system. Not aging well though since evidence suggests the bits that blow peoples minds the most are fantasy scenes that never happen and are more relevant as insight into the fertile revolutionary minds of the generation. So much contention still remains about the reality vs fantasy. The film was controversial for those insights into the inner life of the mind as much as the 'exciting; narrative directions…

  • Men in Black 3

    Men in Black 3

    ★★★★★

    I love this movie. What's not to like? Brolin and Jones are generational twins. Smith owns the film, Stuhlbarg gave me all the feels. Then Clement, Thompson, Hader, and Colter?!

    The story is exactly where it should be, the comedy delightful, the drama classic and the payoff gave me that chest exploding feeling. Redeems the first film and annuls the second, a real feel good movie.

  • The Loft

    The Loft

    I'd criticize this movie but as the dumbass who watched the whole of this dumbass movie, I'm in no position.

    Don't be a dumbass. Don't watch this movie.

  • Goon: Last of the Enforcers

    Goon: Last of the Enforcers

    ★★★

    If you liked the first Goon, it's pretty enjoyable. Russell is a really good addition, and it's more of the glorious same with some superficial pandering to family values.

  • Back to the Future

    Back to the Future

    ★★★★★

    The template for biorhythmically perfect entertainment.

  • Devil

    Devil

    ★★½

    Not as bad as people say but by no means good either. Excellent cast but very obvious, alleviated by a bit of an interesting tone running through it.

  • All About Eve

    All About Eve

    ★★★★

    A classic in some ways and a great example of why people still listen to Mankiewicz' infamous writing advice today.

    Not a perfect film though, mostly because of Baxter's old fashioned style of acting undermining the whole premise. She mildly deflates the ending and never gives a sense of having the kind of charismatic talent that would've exploded an instant star onto the scene. Davis offers another timeless performance, well worth watching.

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    I once wrote an essay about Fight Club as an expression of Gramscian Hegemonic views and fundamental inequality of power at the socio-intellectual level. My teacher couldn't be bothered to watch the film, but I used a lot of big words, so she gave me an A*.

    The commentary tracks also deserve 5 stars; Fight Club's was the best at the time when every film had a commentary track, whether the people who made the film wanted to call it garbage or not.

  • The Night Before

    The Night Before

    ★★★

    If 1 Crazy Night stories are their own genre, this is not a bad addition to it, more playful and less desperate than I expected. It was fun, good natured and has a better cast than most of these films do, especially when it's also Christmas movie, which are usually over eager attempts at wide appeal cashing in for the broadest spectrum of people to reach for it at the holidays. They could have done a lot more with the characters but it's an easy watch.