Sort by

mandroid51 has logged 203 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Waves of Lust

Waves of Lust

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bat Pussy

Bat Pussy

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The House with Laughing Windows

The House with Laughing Windows

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
The Violent Years

The Violent Years

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Island of Death

Island of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
08
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Wild Beasts

Wild Beasts

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Venus

Black Venus

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sexy Timetrip Ninjas

Sexy Timetrip Ninjas

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
78/52

78/52

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eaten Alive! The Rise and Fall of the Italian Cannibal Film

Eaten Alive! The Rise and Fall of the Italian Cannibal Film

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry