Sort by

maneleeo has logged 159 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Patrick

Patrick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Santa Fe Trail

Santa Fe Trail

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
O Querido Lilás

O Querido Lilás

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Longest Ride

The Longest Ride

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ali Baba and the Forty Thieves

Ali Baba and the Forty Thieves

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Firaaq

Firaaq

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rajnigandha

Rajnigandha

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sparsh

Sparsh

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boot Polish

Boot Polish

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zé Pedro Rock ‘n’ Roll

Zé Pedro Rock ‘n’ Roll

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Kotnis Ki Amar Kahani

Dr. Kotnis Ki Amar Kahani

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Keeping Mum

Keeping Mum

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Acres of Land

Two Acres of Land

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive Hard

Drive Hard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baazi

Baazi

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alice, Nova Iorque e Outras Histórias

Alice, Nova Iorque e Outras Histórias

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jagte Raho

Jagte Raho

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magnetick Pathways

Magnetick Pathways

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nishant

Nishant

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Masoom

Masoom

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Breath

Blue Breath

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Andaz

Andaz

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandi

Mandi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lara

Lara

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Devdas

Devdas

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nights

Nights

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don

Don

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
O Convidado Debaixo da Mesa

O Convidado Debaixo da Mesa

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wilde Wedding

The Wilde Wedding

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Barsaat

Barsaat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Surdine

Surdine

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Capone

Capone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Bobby

Bobby

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry