RSS feed for ManGalvan

ManGalvan has logged 279 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kill the Irishman

Kill the Irishman

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fronteras

Fronteras

2018
×
★½
Edit this entry  
03
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★★
Edit this entry  
24
Next Friday

Next Friday

2000
×
★★½
Edit this entry  
23
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Stargate

Stargate

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry