RSS feed for ManGalvan
  • Stargate

    Stargate

    ★★★½

    My mom was an extra in this film. Killed her 8 seconds on screen.

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    Another top performance by Phoenix.

  • Shaolin Soccer

    Shaolin Soccer

    ★★★½

    Excuse me, are you interested in learning Kung-Fu?

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★½

    I’m a little worried about my future too.

  • 300

    300

    ★★★★½

    The little boy inside me loves this movie.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

    High school me liked this way more than I do now.

  • Menace II Society

    Menace II Society

    ★★★★

    Somewhere between a 4 and 4.5

  • Meet the Parents

    Meet the Parents

    ★★★★

    My girlfriend has 7 uncles..

  • The Family Man

    The Family Man

    ★★★½

    Anyone but Nicolas Cage in this role please

  • 50/50

    50/50

    ★★★★½

    Loved it.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    Gretchen was so dreamy.

  • Airplane!

    Airplane!

    ★★★½

    Damn near a 4