Manifesto734 has logged 471 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Loan Shark

Loan Shark

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crimson Key

The Crimson Key

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Dog Skip

My Dog Skip

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The United States of Insanity

The United States of Insanity

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Port of New York

Port of New York

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry