Manifesto734 has logged 53 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monster

Monster

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whistle Stop

Whistle Stop

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Igor

Igor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Profile

Profile

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes in the Night

Eyes in the Night

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shock

Shock

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Railroaded!

Railroaded!

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collodion: The Process of Preservation

Collodion: The Process of Preservation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Falling

Falling

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry