Sort by

manilazic has logged 318 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pottersville

Pottersville

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revenge

Revenge

1990
×
★★
Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Courage Under Fire

Courage Under Fire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One of Us

One of Us

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sliver

Sliver

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Shall We Dance?

Shall We Dance?

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★
Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry