Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
15
Vizontele

Vizontele

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Edit this entry  
13
Chocolat

Chocolat

2000
×
Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
03
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
Edit this entry  
02
Madame Claude

Madame Claude

2021
×
Edit this entry  
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Edit this entry  
31
The Call

The Call

2020
×
Edit this entry  
30
Dance of the Forty One

Dance of the Forty One

2020
×
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Edit this entry  
23
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Malena

Malena

2000
×
Edit this entry  
20
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★
Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mortal World

Mortal World

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Edit this entry  
25
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
What a Crush

What a Crush

2018
×
Edit this entry  
13
Info Page: Have You Ever Seen Fireflies? - Theatre Play

Info Page: Have You Ever Seen Fireflies? - Theatre Play

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
21 Grams

21 Grams

2003
×
Edit this entry  
04
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
15
The Intern

The Intern

2015
×
Edit this entry  
08
Noah Land

Noah Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Click

Click

2006
×
Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Face/Off

Face/Off

1997
×
Edit this entry  
19
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
Edit this entry  
15
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paper Lives

Paper Lives

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
½
Edit this entry  
11
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
½
Edit this entry  
09
Greta

Greta

2018
×
½
Edit this entry