Sort by

abby. has logged 72 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★½
Edit this entry  
12
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry