Sort by

Michael has logged 195 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Can't Get You Out of My Head

Can't Get You Out of My Head

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triple Agent

Triple Agent

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alphabet City

Alphabet City

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ascension

Ascension

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry