MannyGh has logged 31 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Donbass

Donbass

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kilian Jornet, Path to Everest

Kilian Jornet, Path to Everest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quincy

Quincy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★
Read the review Edit this entry