Cliff has logged 264 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Shadow

Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sanctum

Sanctum

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
9

9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beast

Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★
Edit this entry  
25
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amulet

Amulet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cortex

Cortex

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cut Off

Cut Off

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zoe

Zoe

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Dark

The Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Corridor

Corridor

2010
×
★★
Edit this entry  
07
Rings

Rings

2017
×
★½
Read the review Edit this entry