Manuel has logged 95 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Creative Brain

The Creative Brain

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry