Manuel has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harvesters

The Harvesters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
El Infierno

El Infierno

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Dictatorship

The Perfect Dictatorship

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Albert Nobbs

Albert Nobbs

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Am Not an Easy Man

I Am Not an Easy Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry