• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Day Shall Come

    ★½

  • Bait

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ½

  • Bird Box

    ★½

  • Roma

    ★★★★

  • Cam

    ½

  • Shoplifters

    ★★★

  • Woman at War

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • The Party

    ★★

  • T2 Trainspotting

    ★★½

  • Get Out

    ★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Trolls

    ★½

  • Snowden

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Sully

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • David Brent: Life on the Road

    ★★★★

  • Paterson

    ★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★★½

  • Hush

    ★½

  • Kate Plays Christine

    ★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • The Fear of 13

  • A Bigger Splash

    ★★★½

  • Room

    ★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★

  • The Gift

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★

  • Rams

    ★★★

  • Mustang

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • Krisha

    ★★

  • Victoria

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Lost Honour of Christopher Jefferies

    ★★★★

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • In the Basement

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Pawn Sacrifice

    ★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★½

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Lucy

    ★★½

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★½