RSS feed for Manuel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Siberia

Siberia

2020
×
★½
Edit this entry  
24
So We Live

So We Live

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lapse

Lapse

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fathomless

Fathomless

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Arabesque

Arabesque

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
70

70

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Adebar

Adebar

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Touch

A Touch

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry