RSS feed for Manuel
  • The King of Comedy

    ★★★½

  • The Dark Crystal

    ★★★

  • Gandhi

    ★★★

  • The Last Unicorn

    ★★★½

  • First Blood

    ★★★

  • Thunder

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Escape from New York

    ★★★½

  • Christiane F.

    ★★★

  • Clash of the Titans

    ★★½

  • Lapse

    ★★★

  • Spacy

    ★★★½

  • Unconscious London Strata

    ★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Operneïa

    ★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Manhattan

    ★★★½

  • Mad Max

    ★★★

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★

  • The Star Wars Holiday Special

    ½

  • The Lord of the Rings

    ★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★

  • Visions of a City

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Rocky

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★½

  • A Tale of Labyrinth

    ★★★

  • Atman

    ★★★

  • Mirror

    ★★★★½

  • Arabesque

    ★★★★

  • 31/75: Asylum

    ★★★

  • Phantom

    ★★★½

  • Summer Solstice

    ★★

  • Makimono

    ★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • The Sting

    ★★★★

  • Serpico

    ★★★

  • Don't Look Now

    ★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★