RSS feed for Jonathan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Wealth 2020

Good Wealth 2020

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence

The Silence

2019
×
★½
Edit this entry  
03
The Silence

The Silence

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Rezort

The Rezort

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
What Men Want

What Men Want

2019
×
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman: Gotham by Gaslight

Batman: Gotham by Gaslight

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sinister

Sinister

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Degeneration

Resident Evil: Degeneration

2008
×
★★½
Edit this entry