Sam has logged 311 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Two Step

Two Step

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joy

Joy

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On War

On War

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncertain Terms

Uncertain Terms

2014
×
Edit this entry  
13
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
Edit this entry  
12
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl King

The Girl King

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Phoenix

Phoenix

2014
×
Edit this entry  
08
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Every Thing Will Be Fine

Every Thing Will Be Fine

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life

Life

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nymphets

The Nymphets

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
#Horror

#Horror

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sand Dollars

Sand Dollars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Russian Woodpecker

The Russian Woodpecker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry