RSS feed for Sam

Sam has logged 317 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Club

The Club

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
House of Wax

House of Wax

2005
×
Edit this entry  
22
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
Edit this entry  
29
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Loving

Loving

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry