Sam has logged 49 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lemon

Lemon

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
22
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crown Heights

Crown Heights

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harmonium

Harmonium

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Landline

Landline

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry