Sort by

Sam has logged 66 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fort Tilden

Fort Tilden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Black Mother

Black Mother

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
Edit this entry  
24
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disobedience

Disobedience

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
People's Republic of Desire

People's Republic of Desire

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Based on a True Story

Based on a True Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Dovlatov

Dovlatov

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Results

Results

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underground

Underground

1995
×
Read the review Edit this entry