Sort by

Sam has logged 237 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Born to Raise Hell

Born to Raise Hell

1975
×
Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Palace of Angels

The Palace of Angels

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
Edit this entry  
02
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Exiled

Exiled

2006
×
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
28
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
Edit this entry  
26
Suffer, Little Children

Suffer, Little Children

1983
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Edit this entry  
23
Blonde Death

Blonde Death

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
21
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
Edit this entry  
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
10
Successive Slidings of Pleasure

Successive Slidings of Pleasure

1974
×
Edit this entry  
10
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Travelers

Travelers

1992
×
Edit this entry  
07
The Box

The Box

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ferny & Luca

Ferny & Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry