Sort by

Marcelo Miranda has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue

Rogue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Savage Formula

Savage Formula

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombio 2: Chimarrão Zombies

Zombio 2: Chimarrão Zombies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Werewolf Versus the Vampire Woman

The Werewolf Versus the Vampire Woman

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Werewolf Woman

Werewolf Woman

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Manor

The Manor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marighella

Marighella

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Good Cinema

The Good Cinema

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry