Sort by

Marcissus has logged 122 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Edit this entry  
30
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★
Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Angels of Sin

Angels of Sin

1943
×
★★★
Edit this entry  
28
Oasis

Oasis

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Climates

Climates

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Distant

Distant

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Clouds of May

Clouds of May

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Skew

Skew

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
These Hammers Don't Hurt Us

These Hammers Don't Hurt Us

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Manufractur

Manufractur

1985
×
★★
Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Two Years at Sea

Two Years at Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Color Out of Space

The Color Out of Space

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Face

Face

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ouija Experiment

The Ouija Experiment

2011
×
Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
The River

The River

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Strange Codes

Strange Codes

1972
×
★★
Edit this entry  
18
Rocks

Rocks

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Letter to Elia

A Letter to Elia

2010
×
★★★
Edit this entry