Sort by

Marcissus has logged 55 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breakfast of Champions

Breakfast of Champions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue

Blue

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trip

The Trip

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
99 francs

99 francs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Actress

Actress

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yeah Right!

Yeah Right!

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead End Run

Dead End Run

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
if....

if....

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Seasons: Natsuko

Four Seasons: Natsuko

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry